Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija

 

vaidotas urbonas.jpg

    Pirmininkas: doc. Vaidotas Urbonas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinika.

Pirmininko pavaduotojai:
doc. Rūta Kučinskienė, Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinika.
gyd. Evelina Bielskienė, Klaipėdos vaikų ligoninė.

Draugijos iždininkė: gyd. Jūratė Pažėrienė, Vilniaus raj. Centrinė poliklinika.

Sekretorė: gyd. Ingrida Vitkauskienė, Vilniaus m. Centro poliklinika.

Revizijos komisijos pirmininkė: gyd., m.m.dr. Gitana Pranculienė, Kauno klinikos.

Medicininis auditorius: doc. Algimantas Vingras, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas. 

Adresas: Vaikų ligoninė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Santariškių 4, Vilnius 08461.
Tel. (5) 2492401. Faks. (5) 2720368.
El. paštas: vaidotasur@gmail.com
       

 

LIETUVOS VAIKŲ GASTROENTEROLOGŲ IR MITYBOS DRAUGIJOS VEIKLA   

Lietuvoje 1998 m. įkurta Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija. Nuo įkūrimo draugijai vadovauja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos docentas Vaidotas Urbonas. Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos (LVGMD) nariu gali būti bet kurios specialybės gydytojas. Šiuo metu joje yra 80 narių, kurių tarpe vaikų gastroenterologai, vaikų ligų gydytojai, dietologai, šeimos gydytojai ir visuomenės sveikatos specialistai. LVGDM yra Lietuvos Pediatrų draugijos asocijuotas narys. LVGDM dalyvauja ruošiant Pediatrų draugijos suvažiavimus. LVGDM draugijos pirmininkas yra Lietuvos pediatrų draugijos valdybos narys. 

Draugijos veikla Lietuvoje.  Nuo 1999 m. LVGDM kasmet organizuoja dvi respublikines konferencijas, kuriose dalyvauja vidutiniškai 230 įvairių medicinos sričių gydytojų. Surengta 32 konferencijos, tame tarpe ir du suvažiavimai, paskutinysis – 2015 m. Vilniuje. Konferencijos metu išleidžiama knygelė-straipsnių rinkinys pranešimų temomis (žr. priedą Nr.1). LVGDM 2000 m. Vilniuje surengė Baltijos šalių vaikų gastroenterologų tobulinimosi kursus, kurie bus pakartotinai surengti 2016 m. dalyvaujant ir vaikų gastroenterologams iš Ukrainos ir Baltarusijos. LVGMD prisidėjo organizuojant Europos vaikų infekcinių ligų draugijos (ESPID) kasmetinę konferenciją, įvykusią 2002 m. Vilniuje bei Lietuvos ir Baltijos šalių Pediatrų kongresus.

LVGMD dukart laimėjo Lietuvos SAM organizuotus Nevyriausybinių organizacijų projektų konkursus.

LVGMD ne tik organizuoja konferencijas, bet ir atlieka įvairią ekspertizę, teikia pasiūlymus – gydymo, mitybos, mokymo ir tobulinimosi klausimais.

Tarptautinė veikla. Europoje vaikų gastroenterologų, hepatologų ir mitybos draugija (ESPGHAN) įkurta 1968 m., o pasaulinė draugija įkurta 2000 m. ESPGHAN nariams keliami tam tikri reikalavimai (ISI straipsniai ar pranešimai metinės konferencijos metu). Šiuo metu ESPGHAN narys yra Vaidotas Urbonas.


VAIKŲ GASTROENTEROLOGIJOS TARNYBA LIETUVOJE IR PASAULYJE  

Vaikų gastroenterologija – viena iš svarbiausių pediatrinių subspecialybių, nes vaikų virškinimo trakto ligos pagal dažnumą nusileidžia tik kvėpavimo sistemos ligoms, be to vaikų gastroenterologai turi žinoti ir pataria vaikų mitybos klausimais, o tai labai svarbi ir plati medicinos sritis. Lietuvoje pradėjus licencijuoti gydytojus atsirado ir vaikų gastroenterologo subspecialybė. Nuo 1998.07.24 iki 2015.12.31 išduotos 42 medicinos praktikos licencijos, suteikiančios teisę gydytojams verstis medicinos praktika pagal gydytojo vaikų gastroenterologo profesinę kvalifikaciją. Vaikų gastroenterologai dirba antriniame ir tretiniame lygiuose (poliklinikose ir ligoninėse): Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje. 

Vaikų gastroenterologų paruošimas  Lietuvoje vaikų gastroenterologai ruošiami per vaikų gastroenterologijos rezidentūrą. Ją sudaro šešeri metai bendrų medicinos studijų bei penkerių metų rezidentūra: 4 metai bendrosios pediatrijos ir vieneri metai subspecialybės, o ateityje pastarąjį laikotarpį numatoma prailginti iki dviejų metų, taip kaip rekomenduoja Europos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugija (ESPGHAN) ir kaip yra mokoma daugelyje Europos Sąjungos šalių. Pabaigus rezidentūrą laikomi baigiamieji egzaminai. ESPGHAN yra paruošusi vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos rezidentūros programą. Ji yra patvirtinta 1995 m. įkurtos Europos pediatrų specialistų konfederacijos (Confederation Europeenne des Specialistes en Pediatrie (CESP)) bei Europos pediatrų valdybos (European Board of Paediatrics (EBP)). Šios programos rekomenduojamos visoms Europos šalims, pagal jas Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikoje paruošta nauja vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos rezidentūros programa.Vaikų gastroenterologų podiplominis tobulinimasis vyksta Vilniaus universitete ir Kauno medicinos universitete bei stažuotėse užsienyje.


Priedas Nr.1 Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos išleisti leidiniai (mokomosios priemonės gydytojams, rezidentams, studentams):

 1. Vaikai ir vitaminai” 1999, Vilnius.
 2. Malabsorbcijos sindromas” 2000, Vilnius.
 3. Probiotikai ir prebiotikai” 2000, Vilnius.
 4. Skausmas pediatrijoje” 2001, Vilnius.
 5. Maisto alergija vaikų amžiuje” 2001, Vilnius.
 6. Viduriavimo problema vaikų amžiuje” 2002, Vilnius.
 7. Sveikų kūdikių ir vaikų mityba” 2002, Vilnius.
 8. Lietuvos vaikų gastroenetrologų ir mitybos draugijos suvažiavimo medžiaga. 2003, Vilnius.
 9. Pediatrinė hepatologija” 2004, Vilnius.
 10. Vaikų stemplės ir skrandžio ligos” 2004, Vilnius.
 11. Nutukimo problema vaikų amžiuje” 2005, Vilnius.
 12. Lėtinis neinfekcinis vaikų viduriavimas” 2006, Kaunas.
 13. Vaikų augimo sutrikimas” 2006, Vilnius.
 14. Teršalų, sunkiųjų metalų poveikis sveikatai. Nutukimo profilaktika vaikų amžiuje” 2007, Vilnius.
 15. Medicina ir sportas” 2010, Vilnius.
 16. Vaikų virškinimo organų ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijos” 2013, Vilnius.

 

   
www.manosvetaine.lt